برخی فوتبالیست‌ ها شکل یک نابغه‌ اند بازیکنی با استارت‌ های انفجاری

مراسم رونمایی از مستند «آبی روشن» که پرتره‌ ای از حسن روشن است همراه با پاسداشت این پیشکسوت فوتبال ایران برگزار شد. برای ادامه مطلب با سایت نتایج زنده مسابقات ورزشی همراه باشید.

برخی فوتبالیست‌ ها شکل یک نابغه‌ اند بازیکنی با استارت‌ های انفجاری

مراسم رونمایی از مستند «آبی روشن»، پرتره حسن روشن و پاسداشت این پیشکسوت فوتبال ایران شب گذشته سه شنبه ۲۱ تیر با حضور جمع زیادی از قهرمانان و علاقه‌مندان این رشته ورزشی در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

حسن روشن نخستین سخنران این مراسم ضمن خیرمقدم به حاضران گفت: از شبکه مستند تشکر می‌کنم که خودشان به این فکر افتادند مستندی را با این موضوع تولید کنند. البته از مسئولان شبکه خواهش می‌کنم که ساخت مستند پیشکسوتان ادامه داشته باشد تا مردم دوستان ما را بیشتر بشناسند.

در ادامه مراسم محسن یزدی مدیر شبکه مستند بیان کرد: خوشحالم که توانستیم در قالب این فیلم مستند زندگی یکی از مفاخر فوتبال ایران را به تصویر بکشیم. ما علاقه‌مند به تولید چنین مستندهایی هستیم و از همین جا از عزیزان خواهش می‌کنم اجازه بدهند وارد زندگی‌شان بشویم و از آنان تصویر بگیریم. مردم شما را دوست دارند و به شما احترام می‌گذارند. این موضوع برای ما بسیار ارزشمند است.

نادر لطیفی مربی پیشکسوت فوتبال کشورمان سخنران دیگر این جلسه بود. او گفت: من این افتخار را دارم که یکی دو سالی به عنوان معلم خدمت آقای حسن روشن باشم و یکی دو سالی هم در تیم پیکان خدمات آقای پروین بودم.

وی ادامه داد: خاطرم هست سال‌های ۱۳۴۵ و ۱۳۴۴ ایشان شاگرد مدرسه بود و من این افتخار را داشتم که در آنجا مربی او بودم. از همان زمان هم خیلی پرانرژی و عاشق فوتبال بود.

برخی از فوتبالیست‌های ما شکل یک نابغه را دارند

جهانگیر کوثری نیز در بخش دیگری از این جلسه گفت: قهرمانان ورزشی کشورمان شور و حال ملی دارند و هر کسی از حضور در کنارشان لذت می‌برد. ما قهرمانان زیادی در کشتی، وزنه‌برداری و … داریم، اما بدون هیچ تعارفی قهرمانی‌های محمد نصیری حال و هوای دیگری داشت. وقتی که آن کشتی‌گیر مشهور مجارستانی را شکست داد، احساس می‌کردیم تمام کمبودهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی که در آن دوران داشتیم جبران شده است. به عبارت دیگر، مردم کمبودهای زمانه خود را در پشت قهرمانی قهرمانان خود می‌دیدند.

این تهیه‌کننده افزود: زمانی که تختی قهرمان می‌شد، یادمان می‌رفت که تعدادی زندانی کشته یا تبعید شده‌اند، نان و گوشت گران شده است و … همه این‌ها به یمن حضور و شخصیت اجتماعی ورزشکاران ماست که متاسفانه کمتر به آن اهمیت می‌دهند، اما در خود مردم این تاریخ نوشته می‌شود و شکل می‌گیرد. وقتی حسن یزدانی به سالن می‌رود ۱۲ هزار نفر به سمت او یورش می‌برند این یک احساس درونی است. توجه به این موضوعات خیلی مهم است و نشان می‌دهد که ورزش یک تعریف اجتماعی خیلی درستی دارد که می‌تواند در مقاطع مختلف تاریخی خودش را در مردم نشان بدهد. خاصیت ورزش همین است.

کوثری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بازی حسن روشن در باشگاه استقلال مطرح کرد: با افتخار می‌گویم که برخی از فوتبالیست‌های ما شکل یک نابغه را دارند. پرویز قلیچ‌خانی، علی پروین، حسن روشن و … نوابغ فوتبال ما هستند. نابغه به کسی می‌گویند که بتواند مسیر طبیعی یک جریان و پدیده‌ای را تغییر بدهد. انصافاً حسن روشن چنین بازیکنی بود. بدون تعارف می‌گویم که استارت‌های انفجاری را با حسن روشن دیدم و یاد گرفتم. برایش فرقی نداشت سمت چپ بازی کند یا سمت راست؛ همان کاری که باید انجام می‌داد را می‌کرد.

منصور رشیدی دروازه‌بان پیشکسوت و سابق باشگاه استقلال دیگر مهمان این مراسم رونمایی بود که دقایقی صحبت کرد. او گفت: می‌خواهم صحبت‌های آقای جهانگیر کوثری را تکمیل کنم و بگویم حسن روشن کامل‌ترین فوتبالیست ما در ایران بود. همانطور که می‌گویند رونالدو فوتبالیست کاملی در دنیاست، حسن روشن هم چنین بود. او هم سمت راست بازی می‌کرد، هم سمت چپ؛ با اینکه قدش کوتاه بود، ضربه‌های سر بسیار خوبی می‌زد، دریبل‌زن بود و شوت‌های خوبی به سمت دروازه شلیک می‌کرد. بازی کردن جلوی او برای من به عنوان یک دروازه‌بان بسیار سخت بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *