آتشی که تاج به دامن فوتبال انداخت؛ ویلموتس پول ۱۲ سالش را ۵ ماهه گرفت چرا ایران بازنده مطلق پرونده بود؟

با صدور رأی پرونده ویلموتس از سوی دادگاه حکمیت ورزش (CAS) این فوتبال ایران است که باید تاوان قرارداد بد مهدی تاج با این مربی را بدهد. برای ادامه مطلب با سایت نتایج زنده مسابقات ورزشی همراه باشید.

آتشی که تاج به دامن فوتبال انداخت؛ ویلموتس پول ۱۲ سالش را ۵ ماهه گرفت چرا ایران بازنده مطلق پرونده بود؟

رأی نهایی پرونده مارک ویلموتس که علیه فدراسیون فوتبال شکایت کرده بود، از سوی دادگاه حکمیت ورزش (CAS) اعلام و فدراسیون ایران به پرداخت 3 میلیون و 325 هزار یورو محکوم شد. به این مبلغ باید 5 درصد سود سالیانه را هم اضافه کرد که با این شرایط این مبلغ به حدود 3 میلیون و 700 هزار یورو می‌رسد.

پیش از این فدراسیون ایران با شکایت مارک ویلموتس از سوی فیفا به پرداخت 6 میلیون و 250 هزار یورو به اضافه 5 درصد جریمه سالیانه محکوم شده بود. این پرونده از سوی ایران در CAS دنبال و با دفاعیه طرف ایرانی و پیگیری پرونده، نزدیک به نیمی از آن کاسته شد.

به این ترتیب و با احتساب 1.7 میلیون یورویی که پیش از این به مارک ویلموتس پرداخت شده بود (از مبلغ 2 میلیون یورو، 300 هزار یوروی آن مربوط به دستیارانش می‌شد) و 3 میلیون و 325 هزار یورویی که CAS رأی داده (با احتساب 5 درصد سود سالیانه حدود 3 میلیون و 700 هزار دلار)، فدراسیون فوتبال بابت قرارداد ننگین این مربی بلژیکی که در زمان ریاست مهدی تاج امضا شده بود، بیش از 5 میلیون یورو به ویلموتس پرداخت خواهد کرد. علاوه بر این فدراسیون فوتبال بابت استقراض 2 میلیون یورو از شستا، ساختمان فدراسیون و دو دانگ از ساختمان باشگاه پرسپولیس را هم در مزایده از دست داد و این همان آتشی بود که تاج به دامن فوتبال ایران انداخت.

این زیان سنگین در یک قرارداد بد با مارک ویلموتس، در حالی است که قیمت سالیانه این مربی 450 هزار یورو بوده که در زمان مهدی تاج، به سالیانه 2 میلیون 250 هزار یورو و در مجموع 7 میلیون و 875 هزار یورو رسید. با وجود شکسته شدن رأی فیفا در CAS این مربی باز بیش از 5 میلیون یورو از فدراسیون فوتبال ایران دریافت خواهد کرد که میانگین بیش از 12 سال قرارداد او بوده، اما او بابت 5 ماه فعالیت در ایران چنین مبلغی دریافت می‌کند. در کنار این موضوع حراج ساختمان فدراسیون را نیز قرار دارد تا عملاً فدراسیون ایران بازنده مطلق این پرونده باشد.

حالا فدراسیون فوتبال علاوه بر 1.7 میلیون یورویی که به ویلموتس پرداخت کرده، حدود 3 میلیون و 700 هزار یوروی دیگر باید به این مربی پرداخت کند. این علاوه بر 300 هزار یورویی است که پیش از این به دستیاران ویلموتس پرداخت شده و هنوز شکایت آنها نیز در جریان است. باید دید حالا که رقم دقیق محکومیت فوتبال ایران مشخص شده، عوامل چنین فاجعه‌ای محاکمه خواهند شد یا نه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *