فرمت صعود به جام جهانی ۲۰۲۶ اعلام شد شروع کار ایران از مرحله دوم

کنفدراسیون فوتبال آسیا فرمت صعود به جام جهانی ۲۰۲۶ و جام ملت های ۲۰۲۷ آسیا را تشریح کرد. برای ادامه مطلب با سایت نتایج زنده مسابقات ورزشی همراه باشید.

فرمت صعود به جام جهانی ۲۰۲۶ اعلام شد شروع کار ایران از مرحله دوم

کنفدراسیون فوتبال آسیا فرمت جدید مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶ که سهمیه قاره آسیا تا ۹ تیم افزایش یافته است، را تشریح کرد. راهیابی به جام جهانی ۲۰۲۶ برای تیم‌های آسیایی ساده‌تر شده است و در شکل برگزاری مسابقات هم تغییراتی صورت گرفته است.

این اتفاق برای مسابقات جام ملت‌های ۲۰۲۷ آسیا هم رخ داده است.

۲۲ تیم که در رده‌های ۲۶ تا ۴۷ قرار دارند، به صورت رفت و برگشت با هم دیدار می‌کنند. ۱۱ تیم برتر، به مرحله دوم صعود می‌کنند.

مرحله دوم مقدماتی جام جهانی

۳۶ تیم شامل تیم‌های رنکینگ ۱ تا ۲۵ به علاوه ۱۱ تیم منتخب از مرحله اول در ۹ گروه چهار تیمی با یکدیگر به صورت رفت و برگشت دیدار می‌کنند. دو تیم برتر از هر گروه در مجموع ۱۸ تیم مجوز حضور در جام ملت‌های ۲۰۲۷ آسیا با را به صورت مستقیم به دست می‌آورند و راهی مرحله بعدی انتخابی جام جهانی می‌شوند.

فرمت صعود به جام جهانی ۲۰۲۶ اعلام شد/ شروع کار ایران از مرحله دوم

مرحله سوم انتخابی جام جهانی

۱۸ تیمی که به صورت خودکار جواز حضور در جام ملت‌های آسیا را هم به دست آورده‌اند در سه گروه شش تیمی به صورت رفت و برگشت با هم رقابت می‌کنند. دو تیم برتر هر گروه (در مجموع شش تیم) مستقیم راهی جام جهانی ۲۰۲۶ خواهند شد.

پلی آف آسیا

در مرحله نهایی انتخابی جام جهانی، تیم‌های سوم و چهارم هر گروه (در مجموع شش تیم) در دو گروه سه تیمی با هم دیدار می‌کنند. در این مرحله، تیم‌های اول هر گروه مرحله پلی آف، مستقیم راهی جام جهانی می‌شوند. تیم‌های دوم هر گروه هم به صورت پلی آف به مصاف هم می‌روند و برنده این بازی، در مسابقه پلی آف بین قاره‌ای به میدان می‌رود. در مجموع و با احتساب این سهمیه، قاره آسیا دارای ۱+۸ سهمیه در جام جهانی ۲۰۲۶ خواهد بود.

به گزارش خبرنگار مهر، با اعلام AFC، مسابقات مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ از دور اول و دور دوم مقدماتی، به موازات رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ ادامه خواهد یافت.

* پلی آف مقدماتی جام ملت‌های آسیا: ۱۰ تیم بازنده دور اول مقدماتی به صورت رفت و برگشت با هم دیدار می‌کنند؛ جایی که پنج برنده به دور نهایی مقدماتی جام ملت‌های آسیا صعود می‌کنند.

* مرحله نهایی مقدماتی جام ملت‌های آسیا: ۲۴ تیم در مجموع – ۱ تیم بازنده برتر از دور اول مقدماتی، ۱۸ تیم سوم و چهارم از هر گروه دور دوم مقدماتی مشترک و پنج برنده پلی‌آف مقدماتی جام ملت‌های آسیا – به ۶ گروه چهار تیمی تقسیم می‌شوند که تنها تیم اول هر گروه به جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ راه خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *